تبلیغات
برهان در هجرت - اعتدال به مثابه یک روش
الذین امنوا و هاجرو و جاهدوا فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عندالله
بسم الله الرحمن الرحیم

«اعتدال گرایی» شعار راهبردی دولت جدید است. با زایش و رویش دولت جدید، برخی عامیانه در شیپور منزلت اعتدال گرایی دمیده و آن را با مدح و ثناهای پرشمار فربه ساخته و جامه گفتمان بر تن آن نشاندند، جامه ای که بس بر قامت آن گشاد بود.

اعتدال را می بایست به مثابه یک روش و نه هدف نعبیر و تفسیر نمود. اعتدال، یک ارزش روشی است نه غایی و گفتمان سازی از آن خلطی است که خبط آن آشکار می باشد.

برافراشتن پرچم اعتدال گرایی که حکایتگر راهبرد و مسیر وصول و رسیدن به یک سری از ارزش هاست نمی بایست اهمیت ارزش های مقصد و کعبه مقصود را فرو کاهد. سخن راندن از اعتدال گرایی بدون بیان ارزش هایی که اعتدال شیوه وصال آن هاست ابتر و ناتمام می باشد و انداختن پرده غفلت بر آن ارزش هاست.

اعتدال یک شیوه است و نشاید و نباید که جایگزین اهداف شود. این همان ایراد روشی است که به دولت جدید در برگزیدن این شعار وارد است. مشخص نیست که اعتدال خادم کدامین ارزش است و در چارچوب کدام گفتمان و پارادایم به مثابه یک روش و راهبرد ایفای نقش می کند.

برای رسیدن به هر مقصدی می توان تندرو بود یا کندرو یا معتدل و مشی آهستگی و پیوستگی راندن پیشه ساخت. اما آن چه مهم است همان مقصد است که گفتمان و نظام ارزشی ما را می سازد.

امید است که دولت جدید با التفات به این خبط روشی پرده غفلت و ابهام از نظام ارزشی مطلوب خود و پارادایم منظومه فکری اش بردارد تا دانسته شود اعتدال گرایی مسیر و شیوه رسیدن به کدامین ارزش هاست.
تاکید و تکراری هم اگر هست می بایست بر آن ارزش ها باشد و ابزار و روش ها آنقدر فربه نشوند تا اهمیت ارزش ها در تنگنای بیان و تبلیغ و ترویج قرار گیرند.نگارش در تاریخ سه شنبه 19 شهریور 1392 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های دانش جوی دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
مهاجری در مهجوری وطن و مشتاقی معرفت اندوزی
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ