تبلیغات
برهان - آزادی فیس بوک
صفحه شخصی محمد هادی ذاکرحسین
بسم الله الرحمن الرحیم

حق بر آزادی بیان از حقوق بنیادین بشر است که به دلیل خدمت گزاری اش به آزادی اندیشه ورزی و باورمندی، در هندسه معرفتی حقوق بشر منزلتی والا یافته است.

حق بر آزادی بیان، هم حق بیان و ابراز اندیشه  را در بر می گیرد و هم حق بر دریافت و دسترسی به بیان ابراز شده دیگران و از قبل همین داد و ستد است که پایه های تعامل در جوامع انسانی را پی ریزی می کند.

دولت ها نیز بنا بر تعهدات حقوق بشری شان نه تنها نسبت به احترام نهادن به این حق و عدم نقض آن متعهد هستند بلکه از آن جا که حق بر آزادی بیان وجه ایجابی و مثبت نیز دارد و از موارد «ازادی مثبت» می باشد، نسبت به تمهید شرایط و مقدمات مادی لازم جهت فراهم ساختن امکان ایفای این حق توسط شهروندان نیز متعهد و مسوول هستند. بایستنی که البته مسبوق به توانستن است و از نوع «تعهد به وسیله» است نه تعهد به نتیجه.

از این منظر اهمیت رسانه به عنوان یک ابزار کارامد و مدرن برای بیان و تبیان اندیشه ها هویدا می شود. دولت نه تنها می بایست ازادی رسانه را پاس دارد بلکه نسبت به دسترس پذیر ساختن رسانه ها برای آحاد شهروندان نیز دارای تعهد ایجابی است.

از این منظر، شبکه فیس بوک به دلیل قابلیتش در نشر و ترویج اندیشه ها و ماهیت رسانه ای بودنش مصداقی از مصداقی آزادی بیان شهروندان بوده و دسترسی به آن از جمله حقوق شهروندان است.

البته آزادی بیان، ملک طلق نبوده و بر پای سرو آن قید و بند می نشیند. لیکن از حیث ماهوی آزادی اصل است و محدودیت استثنا و این معادله نمی بایست قلب گردد. از حیث شکلی و آیینی نیست تحدید رسانه ها و محدودیت آزادی بیان، پسینی می باشد نه سانسور پیشینی. که این امر خود برخاسته از بستر اعتماد متقابل میان شهریاران و شهروندان می باشد. امری که نیازمند ارتقای فرهنگی هر جامعه است.نگارش در تاریخ جمعه 29 شهریور 1392 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های پژوهشگر حوزه مطالعات دیوان کیفری بین المللی در دانشگاه آمستردام
و دانش اموخته دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
و فعال جنگ حقوقی
و پدر

پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ