تبلیغات
برهان در هجرت - پرونده محاکمه السنوسی
الذین امنوا و هاجرو و جاهدوا فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عندالله
بسم الله الرحمن الرحیم

شعبه مقدماتی «دیوان کیفری بین المللی» در یازدهم اکتبر جاری اعلان نمود که پرونده «عبداله السنوسی» از مقامات رژیم قذافی جهت رسیدگی در دیوان «غیر قابل پذیرش» بوده و رسیدگی قضایی در حال جریان نسبت به اتهامات وی توسط دولت لیبی ادامه خواهد یافت.

این حکم، که البته قابلیت تجدید نظر خواهی دارد، پایانی است بر مجادلات چند ماهه بر سر اصل «صلاحیت تکمیلی». دولت لیبی مدعی وجود «تمایل» و «توانایی» بر محاکمه السنوسی بوده است که بنا بر اموزه های اصل صلاحیت تکمیلی در صورت احراز مانع از منجز و فعال شدن صلاحیت دیوان می شود.

اکنون دیوان پس از بررسی مستندات به این نتیجه رسیده است که دولت لیبی هم قادر و هم مایل به تداوم بخشیدن به دادرسی اتهامات السنوسی، که دیوان نیز وی را به ارتکاب ان رفتارها متهم نموده است می باشد.

این رای می تواند یکی از مصادیق بارز و مهم رویکرد مثبت و ایجابی به اصل صلاحیت تکمیلی باشد که رسالت دیوان را در فرصت دهی و اقدام مثبت و ایجابی جهت توانمند سازی دولت های بومی جهت رسیدگی به جنایات بین المللی و ارتقای فرهنگ پایان بخشیدن به مصونیت محقق می سازد.

با اتخاذ اصل صلاحیت تکمیلی مثبت ، دیوان دیگر مشاهده گر بی طرفی نیست که در یک رابطه عمودی با دولت های بومی اعم از عضو و (یا مانند وضعیت لیبی) غیر عضو به ارزیابی توانایی یا تمایل دولت ها بپردازد بلکه می بایست با بازیگری و همکاری با دولت های بومی و فهم شرایط ایشان، دولت های محلی را در اجرای مسوولیت پیگیری جرایم بین المللی توانا سازد.

علاقه مندی دولت لیبی در محاکمه السنونسی که اکنون توسط دیوان محترم و به رسمیت شناخته شده است گام خطیری است برای ایجاد فضای «اعتماد» میان دولت های عضو و طرف دیوان که می تواند همکاری میان این مرجع بین المللی و دولت ها را تضمین نماید.

طبقه بندی: حقوق کیفری بین المللی، 
نگارش در تاریخ دوشنبه 22 مهر 1392 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های دانش جوی دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
مهاجری در مهجوری وطن و مشتاقی معرفت اندوزی
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ