تبلیغات
برهان در هجرت - صدای علوم انسانی در سیما
الذین امنوا و هاجرو و جاهدوا فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عندالله
بسم الله الرحمن الرحیم

صلی الله علیک یا ابا عبدالله الحسیندر روزهای اخیر سیمای جمهوری اسلامی ایران در یکی از برنامه های زنده مناظره در ارتباط با مساله اعتیاد از یکی از صاحبان رای و نظر در حوزه جامعه شناسی، آقای حمید رضا جلایی پور، دعوت نموده بود که وی نیز ارای انتقادی خود در اینباره را ابراز نمود.

ورای مثبت بودن توسعه آستانه مدارای سیما در مشارکت دادن به چهره های شناخته شده غیر همگرا و منتقد در فضای تضارب ارا و استیفای حق ایشان در داشتن یک تریبون برای ابراز اندیشه های خویش و عرضه کردن ان ها به مخاطب، رویکرد مثبت و اقبالی به سوی اندیشه وران حوزه های علوم انسانی و از ان جمله جامعه شناسی حقیقتا پدیده ای میمون و مبارک است.

راه حل معضلات اجتماعی جوامع انسانی با نسخه صاحبان نقد و نظر علوم انسانی درمان خواهد شد. جامعه سالم جامعه ای است که در آن علوم انسانی مرتبت و منزلت والایی دارد و حاکمیت در ترویج و توسعه آن نقش ایجابی ایفا می کند. برخلاف جوامع ناسلام و فاسد که در انها علوم و عالمان انسانی در تنگنا بوده هرچند که علوم و دانشمندان فنی تحت کنف حمایتی کافی باشند.

بها دادن به علوم انسانی یعنی بها دادن به اندیشه ورزی یعنی ارج نهادن به نقد و انتقاد و پاسداشت ازادی بیان و جامعه ازاد و متفکر. این شروع خوب را می بایست به فال نیک گرفت.. حضور اندیشه های مخالفت و رقیب در یک برنامه و امکان ابراز ازادانه اندیشه های متفاوت و متلون ان هم از سوی اساتید و صاحبان نام این حوزه ها برای ایجاد فضای چند صدایی و تضارب اندیشه ها امری خوشایند و خردنواز است که به تعبیر روایت «اضربوا بعض الرای ببعض فتولد العلم».

ندیدن و انکار کردن تنها درد ها بدتر می سازد. درد شناسی گام نخست درمان کردن است. چشم ها را باید شست و جور دیگری دید و بیان درد ها و اسیب ها و افت های پرشمار را سیاه نمایی قلمداد نکرد و بر سرو ازادی بیان و نقد سازنده بند های تنگ نظرانه نزد که اگر سرو ازادی نباشد دشت بی فرهنگی جامعه ایران برهوت خواهد شد.
امید است که ملاحظات امنیتی و سیاسی همواره در پرتو اولویت های علمی و معرفتی بی فروغ باقی بمانند.


نگارش در تاریخ یکشنبه 19 آبان 1392 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های دانش جوی دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
مهاجری در مهجوری وطن و مشتاقی معرفت اندوزی
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ