تبلیغات
برهان - پدر و مادر بازیافت شده
صفحه شخصی محمد هادی ذاکرحسین
بسم الله الرحمن الرحیم

صلی الله علیک یا ابا عبدالله الحسین«سبک زندگی» در هر جامعه انسانی به مانند افراد انسانی آن، دارای صیرورت و دگردیسی است. این تغییر و دگرگونی البته تابع یک الگو است. یکی از تغییرات محسوس در سبک زندگی ایرانی که البته خاستگاه غیر مشرقی دارد شیوع پدیده اشتغال زنان در خارج از خانه است. این پدیده لوازم و اثاری به همراه داشته است که دامنه تغییر سبک زندگی ایرانی را وسعت و شدت بخشیده است. از مهمترین این اثار حدوث و پیدایش یک پدیدار و مفهوم نوین اجتماعی به نام والدین بازیافتی/بازیافت شده(Recycled Parents) می باشد.

«والدین بازیافتی» اشاره به پدربزرگ و مادر بزرگ هایی دارد که برخلاف اقتضای اولیه مجبور به ایفای نقش پدری و مادری برای نوه های خود هستند ان هم به دلیل انکه مادران اصلی فرزندان به دلیل اشتغال در خارج از خانه قادر به ایفای مسوولیت های مادری خود نبوده و این مهم را به پدران و مادران خود محول نموده اند. چنین است که گویی پدر و مادری نسل پیشین که دوران ان سپری شده است بار دیگر بازیافت و احیا می شود ان هم به اجبار.

این تغییر سبک زندگی که از افات روییده بر اشتغال مادران در خارج از خانه است البته محل نقد جدی است. از یک سو حق فرزندان بر داشتن مادر که برای مادران تعهدزاست نادیده انگاشته می شود و از سوی دیگر ناقض حق پیرانی است که در سن کهولت و بازنشستگی، خود نیاز به مراقبت و استراحت دارند و تحمیل تعهد و باری بر ایشان تکلیف مالایطاقی است که هم حق اسایش و ارامش ایشان را می ستاند و هم فرزندان را از مراقبت و حضانت مادی و معنوی وافی محروم می سازد.

پدران و مادران در قبال فرزندان خود دارای مسوولیت هستند و فرزندان در برابر این تعهد محق هستند. این تعهدی است که قابل تفویض و جایگزینی نمی باشد. اشتغال زنان در خارج از خانه اگر «حق» محسوب شود در تزاحم با تعهد «مادری» ایشان بی شک تاب مقاومت ندارد و می بایست وانهاده شود.
نگارش در تاریخ دوشنبه 27 آبان 1392 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های پژوهشگر حوزه مطالعات دیوان کیفری بین المللی در دانشگاه آمستردام
و دانش اموخته دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
و فعال جنگ حقوقی
و پدر

پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ