تبلیغات
برهان در هجرت - قدسیت زدایی از دولت دینی
الذین امنوا و هاجرو و جاهدوا فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عندالله
بسم الله الرحمن الرحیم

صلی الله علیک یا ابا عبدالله الحسین


روزهای پایانی ماه محرم الحرم فرصتی است برای اندیشه ورزی در باب یکی از کارکردهای مهم ماه محرم، یعنی تبلیغ و ترویج اموزه های دینی در قالب برپایی مجالس وعظ و عزا.
آسیب شناسی این قسم مجالس و علت یابی ناکارامدی آن ها در قیاس با جریان دین گریزی جاری در جامعه دینی ضرورتی انکار ناپذیر است.

به نظر می رسد یکی از علت های مهم در وجود دین گریزی در بستر جامعه دینی و در پرتو استقرار حکومت دینی یکسان پنداری رفتارهای حاکمان حکومت دینی با باورهای دینی از سوی عامه مردم است.
 
عامه مردم بر رفتارهای صادره از سوی والیان و شهریاران جامعه دینی برچسب دین می زنند و در یک استنتاج منطقی ناکارامدی ها و عدم توفیقات حکومت دینی را به به پای دین می نویسند.
در واقع، جامعه و حکومت دینی بستر و ظرفی است برای ارزیابی دعاوی دینی و مدعاهایی که در جامعه دینی از سوی مروجان دین تبلیغ می شود. بدیهی است اگر جامعه دینی دچار نزاری و فساد باشد مخاطبان تبلیغات دینی در باورمندی به اتقان باورهای دینی تبلیغ شده دچار تردید می شوند چرا که با نگاهی نتیجه گرایانه امر موجود را امر دینی شمرده و ان را تحقق عینی باورهای دینی بر می شمارند و بنابراین در اقبال به ان دچار ادبار می شوند.

این نگاه شبه پوزتویستی و منقول و دینی شمردن امر موجود آن هم در فضایی که حاکمان حکومت دینی در شیپور قدسی بودن و الهی بودن جامعه و دولت دینی مدام می دمند البته برای عامه مردم اجتناب ناپذیر است.

حال در این میان وظیفه مروجان و مبلغان دین ان است که در اگاه سازی شهروندان جامعه دینی سعی بالغ نموده و بر تفکیک منطقی میان امر موجود و امر معقول، میان حکومت دینی در مقام تحقق و مقام عمل و میان دین و دولت دینی تاکید مکرر ورزند. خطا پذیر دانستن حکومت و حاکمان دینی و نقد پذیر دانستن ایشان و جامه عصمت از قامت نزار حکومت غیر معصوم دراوردن از ضروریات این اگاه سازی برای مانع گذاری در مسیر دین گریزی جامعه است.

مرحوم ایت الله گلپایگانی اعلی الله مقامه در یکی از کتب فقهی خود در ذیل باب سب النبی صلوات الله علیه و اله در پاسخ به این پرسمان که امروزه برخی از مردم در مواجهه با مشکلات اجتماعی زبان به شتم مقدسات دینی می گشایند تاکید می نمایند که خاستگاه این رفتار امیخته شدن دین با رفتارهای دین داران و صاحبان منصب در حکومت دینی است و در مواجهه با این قسم افراد وظیفه اگاه سازی ایشان نسبت به عدم ربط میان این رفتارهای بشری دین داران با باورها و مقدسات دینی است.

امید است که این مهم در تبلیغات و منابر ماه محرم الحرم مورد اهتمام واقع شود تا اثر وعظ و موعظه در جامعه دینی کم فروغ نگردد و چنین نشود که گوهر دین در خارج از مرزهای جامعه دینی با اقبال روبرو شود و در درون مرزهای جامعه دینی با ادبار.نگارش در تاریخ سه شنبه 5 آذر 1392 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های دانش جوی دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
مهاجری در مهجوری وطن و مشتاقی معرفت اندوزی
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ