تبلیغات
برهان - توشیحی بر محاکمه رییس جمهور سابق
صفحه شخصی محمد هادی ذاکرحسین
بسم الله الرحمن الرحیم

انتشار خبر اقامه دادرسی علیه رییس جمهور پیشین، قیل و قال های پرشماری له و علیه آن برانگیخت. برگزاری اولین جلسه دادرسی علی رغم غیبت رییس جمهور سابق حکایتگر بهره مندی این خبر از واقعیت بیرونی و عینی بود.

این نوشتار نگاهی مفادی و محتوایی به این دادرسی و اتهامات مطروحه در ان ندارد. نتیجه دادرسی نیز از این منظر دارای چنان اهمیتی نیست که ذهن و قلم را به خود مشغول سازد.

بلکه انچه در غایت اهمیت است  همان نکته ای است که انتشار این خبر را فارغ از پیشینه و اتیه ان خوشایند می سازد و آن چیزی نیست جز برداشته شدن یک گام سترگ در ترویج فرهنگ پاسخ گویی و پایان نهادن بر فرهنگ ناصواب عدم پاسخ گویی مسوولین.

امکانی بودن محاکمه مسوولان و بیرون کشانده شدن این امکان از تو بر توی کتاب قوانین به عرصه عینی واقعیت بیرونی حقیقتا خوشایند و شیرین است. 
مولفه اصلی متشکله مسوولیت، پاسخ گو بودن فرد مسوول در قبال عملکرد دوران مسوولیتش می باشد. لیکن گویی این معنا قلب شده و جاده مسوولیت مسیری یک طرفه شده که در ان مسوولان تنها صاحبان اختیار و امتیاز و قدرت هستند بدون مسوولیت پذیری و پاسخ گویی.

از منظر پارادایم حقوق بشر، حق و ازادی شهروندان که صاحبان اصلی حق در بستر جامعه هستند مقید به تعهد و مسوولیت است و نشستن قید مسوولیت بر پای سرو ازادی مقبول همگان. دیگر چه برسد به مسوولیت و تعهد شهریاران که شان اصلی اجتماعی ایشان است. 

محاکمه رییس جمهور پیشین از منظری نمادین نیز قابل تحسین است. شکسته شدن هیمنه پاسخ گو نبودن و پایان بخشیدن بر بی مسوولیتی و مسوولیت گریزی. این همان هدف سترگ و غایت القصوایی است که عدالت کیفری بین المللی از رهگذر تاسیس دیوان کیفری بین المللی سعی در وصول بدان دارد: پایان بخشیدن به فرهنگ بی کیفری.

حقوق کیفری با برپایی این قسم محاکمات و به محکمه کشاندن مسوولانی که اتهاماتی متوجه ایشان است و الزام ایشان به پاسخ گو نمودن گامی فرهنگی در ترویج فرهنگ پاسخ گویی و مسوولیت پذیری و پایان بخشیدن به ضد فرهنگ مسوولیت گریزی بر می دارد.


باشد که از این رهگذر این وهم ایجاد نشود که مسوولیت ملک طلق شهریاران است بلکه تعهد و امانتی است در ید ایشان که پاسخ گویی ضمانت اجرای بی تدبیری در به انجام رساندن ان مسوولیت است.


نگارش در تاریخ دوشنبه 25 آذر 1392 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های پژوهشگر حوزه مطالعات دیوان کیفری بین المللی در دانشگاه آمستردام
و دانش اموخته دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
و فعال جنگ حقوقی
و پدر

پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ