تبلیغات
برهان - نقدی بر توزیع سبد کالا
صفحه شخصی محمد هادی ذاکرحسین
بسم الله الرحمن الرحیم


ماجرای توزیع سبد کالا میان اقشار نیازمند حاشیه های دامنه داری افرید و نقد ها را متوجه خود ساخت...

فارغ از برخی از نقد های صادر شده از صدر های شرح نیافته، نحوه توزیع سبد کالا به دلیل عدم ایفای تعهد دولت به رعایت کرامت انسانی شهروندان موجب مسوولیت آن است.

کرامت انسانی معیار و مناطی است که بر مبنای ان هم درون مایه تعهدات دولت شکل می گیرد و هم شیوه و قالب اجرای ان تعهدات. تامین معاش شهروندان اگر از تعهدات ایجابی دولت محسوب می شود ایفای این تعهد نیز می بایست با رعایت کرامت شهروندان صورت گیرد تا نقض غرض حاصل نشود.

منشور حقوق شهروندی نیز که با ابتکار دولت تدوین یافته است بر این حق شهروندی و تعهد متناظر ان برای دولت به صراحت انگشت تاکید نهاده است: "ﺣﻤﺎﯾﺖ از ﻣﺪدﺟﻮﯾﺎن و ﮔﺮوهﻫﺎی آﺳﯿﺐ ﭘﺬﯾﺮ و ﺗﻮاﻧﻤﻨﺪ ﺳﺎزی آﻧﻬﺎ و اﯾﺠﺎد اﻣﯿﺪ ﺑﻪ زﻧﺪﮔﯽ و ﻧﺸﺎط ﺑﺮای آﻧﻬﺎ و ﺗﺎﻣﯿﻦ ﻧﯿﺎزﻫﺎی اﺳﺎﺳﯽ آﻧﺎن و اﻋﻤﺎل ﺳﯿﺎﺳﺘﻬﺎیﺣﻤﺎﯾﺘﯽ، ﺟﺒﺮاﻧﯽ و ﺗﺎﻣﯿﻨﯽ ﺑﺮای اﯾﻦ اﻗﺸﺎر در ﻋﯿﻦ ﺣﻔﻆ ﻋﺰت و ﮐﺮاﻣﺖ اﯾﺸﺎن از ﺣﻘﻮق آﻧﺎن اﺳﺖ".
لزوم هم نشینی اکرام و اطعام در اندیشه دینی نیز ثابت است چنانکه علامه جوادی املی در جایی چنین بیان داشته است که: "جامعه را نباید اطعام کرد بلکه باید اکرام کرد. قران نمی خواهد فقط شکم مردم سیر باشد غرض اصلی قران اکرام مردم است. باید ابروی مردم تامین شود".
تحقق مسوولیت دولت او را متعهد به جبران رسمی می نماید که یکی از اشکال ان عذرخواهی است. عذرخواهی رییس جمهور در این راستا می بایست تفسیر شود. هرچند که لازم بود این عذرخواهی مطلوب با تصریح به کرامت سوزی شیوه توزیع سبد کالا تعلیل می شد نه با استناد به مشکل سازی آن.

امید است که گفتمان حق محور که در رفتار های دولت با دیده تعهد در قبال شهروندان می نگرد توسعه یابد...نگارش در تاریخ چهارشنبه 23 بهمن 1392 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های پژوهشگر حوزه مطالعات دیوان کیفری بین المللی در دانشگاه آمستردام
و دانش اموخته دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
و فعال جنگ حقوقی
و پدر

پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ