تبلیغات
برهان در هجرت - اوکراین در سودای دیوان کیفری بین المللی
الذین امنوا و هاجرو و جاهدوا فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عندالله
بسم الله الرحمن الرحیم

در خبرها امده بود که پارلمان اوکراین در یکی از اولین اقدامات خود پس از تحولات اخیر این کشور تصویب نموده است که رییس جمهور معزول، به اتهام ارتکاب جنایت علیه بشریت جهت محاکمه به دیوان کیفری بین المللی تحویل داده شود....

این اقدام شتابان پارلمان اوکراین که عضو دیوان هم نمی باشد حکایتگر نابلدی و فقدان اشنایی اعضای پارلمان نسبت به ایین دادرسی دیوان و فرایند پیچیده اعمال صلاحیت و بر مسند قبول نشستن یک وضعیت جهت اغاز تحقیقات از سوی دادستانی دیوان می باشد. از این رو اقدام پارلمان  را می بایست  اقدامی نمایشی و تبلیغاتی جهت جلب توجه جامعه جهانی تعبیر نمود که فاقد پشتوانه های حقوقی لازم است. استفاده ابزاری از دیوان از این رهگذر جهت تهییج افکار عمومی جهان علیه یک فرد یا گروه در دیگر موارد و وضعیت های تحت رسیدگی دیوان نیز اتفاق افتاده و البته از چشم نقاد منتقدان پنهان نمانده است. در واقع، برخی از دولت ها در موارد خود ارجاعی بیشتر از انکه در پی تحقق عدالت همه جانبه باشند در سودای سرکوب رقیب و مخالف خود با استفاده از قدرت دیوان بوده و هستند.

رسیدن به استانه دیوان مستلزم عبور از خوان پیچیده «قابلیت پذیرش» است که در کنار شرط صلاحیت می بایست احراز شود. انچه که پارلمان اوکراین رای خود را بر اساس ان استوار ساخته است تنها باور به وجود صلاحیت موضوعی، زمانی و مکانی دیوان بوده است در حالیکه از مولفه و شرط خطیر دوم یعنی قابلیت پذیرش غفلت نموده است. صلاحیت تکمیلی هم در رویکرد سنتی و هم در رویکرد مثبت و همچنین شرط مهم شدت از جمله موانع جدی در مسیر پذیرش وضعیت احتمالی ارسالی از سوی اوکراین خواهد بود که دیوان بر اساس ان به دیده انکار در خواسته اوکراین می بایست بنگرد.

به خصوص وضعیت شدت که بر اساس انگاره های دیوان بر حسب موازین کمی و تعداد بزه دیدگان صورت می گیرد ان هم در یک بستر نسبی و نسبت به دیگر وضعیت های تحت رسیدگی مانع تحقق بلند پروازی های پارلمان اوکراین خواهد بود. و هم چنین است مانعیت صلاحیت تکمیلی مثبت و با وضعیت های خود ارجاعی سر مهر نداشتن ان.

ضرورت مطالعات حقوق کیفری بین المللی حتی در کشورهای غیر عضو دیوان در این مواقع اشکار می شود که ادبار پیشین ایشان موجب می شود اقبال امروزشان چنین ناموزون و ناموجه جلوه کند.طبقه بندی: حقوق کیفری بین المللی، 
نگارش در تاریخ چهارشنبه 7 اسفند 1392 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های دانش جوی دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
مهاجری در مهجوری وطن و مشتاقی معرفت اندوزی
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ