تبلیغات
برهان - رویکرد روش شناختی به ضرورت هجرت
صفحه شخصی محمد هادی ذاکرحسین
بسم الله الرحمن الرحیم

در فلسفه علم در باب وجه فارق میان علوم نظرات گوناگونی تقریر شده است. تعریف و تحدید بر حسب موضوع، یا هدف و یا روش معیارهای سه گانه تقسیم علومند. تقسیم بندی بر حسب روش از حیث تاریخی موخر بر دیگر اقسام می باشد. 

بر اساس این دیدگاه، وجه فارق میان علوم انسانی و علوم دیگر روش تحقیق ان هاست. علوم انسانی علومی اند که در ان "بازیگری" روش و متد محقق است برخلاف علوم طبیعی که در ان "تماشاچی بودن" شان محقق قلمداد می شود. محقق علوم انسانی برخلاف محقق علوم طبیعی نمی بایست از بیرون و بی طرفانه نظاره گری کند بلکه برای فهم موضوع می بایست خود با ان هم دردی و بازیگری نماید تا امکان فهم کامل حاصل شود. که هر که در این حلقه نیست فارغ از این ماجراست...

از همین منظر می توان ضرورت هجرت علمی را فهمید. گفت و گوی میان تمدن ها و فرهنگ های متفاوت، به عنوان یک رویکرد راهبردی برای زیست جهانی در این جهان متکثر و رنگارتگ نیازمند فهم یکدیگر است. فهم موضوعات انسانی نیز با صرف مشاهده گری و نظاره گری از منظر خویش حاصل نشود. می بایست بازیگری نمود به موضوع نزدیک شد. خود را در جای او قرار داد نه او را در جای خود. انگاه احساس و وضعیت را چشید و فهم نمود که من ذاقه فعرفه...

هجرت به دیگر کشور ها فرصت مغتنمی است برای قرار گرفتن در زمین بازی فرهنگ های دیگر. برای بازیگری کردن. برای عینک فرهنگ خودی را لختی زمین گذاشتن و عینک دگران را بر چشم نهادن و از منظر دیگران، دیگران را دیدند و فهمیدند. این فرصت را می بایست غنیمت شمرد. فهم موضوعات علوم انسانی شاید از این منظر بیشتر تجربی است و معرفتی و در توبرتوی زندگانی با دیگران حاصل شود تا در لابلای صفحات کتاب و سفرنامه ها.

مستشرقینی که در باب فرهنگ شرقی ارزیابی خطایی داشته اند  اگر به عمد نبوده باشد شاید دچار همین خبط روشی شده اند. فرهنگ شرقی را از منظر فرهنگ غربی دیده و ان را عجیب یافته و نقد کرده اند. لیکن نقد مسبوق به فهم است و ناکرده فهم نقد میسر نمی شود.
بازیگری شیوه فهم است نه مانع نقد. باید بازیگری نمود تا فهم نمود انگاه بر اساس نظام ارزشی و هنجاری خویش موضوع فهم شده را نقد کرد.
نگارش در تاریخ دوشنبه 19 اسفند 1392 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های پژوهشگر حوزه مطالعات دیوان کیفری بین المللی در دانشگاه آمستردام
و دانش اموخته دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
و فعال جنگ حقوقی
و پدر

پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ