تبلیغات
برهان - منع تحقیق از چرایی تداوم جنگ
صفحه شخصی محمد هادی ذاکرحسین
بسم الله الرحمن الرحیم

به بهانه سوم خرداد، سالگرد سرور و غرور آفرین آزاد سازی خرمشهر

یکی از قوانین نانوشته جاری در جامعه ایران، ادبار و عدم اقبال به نقد تداوم جنگ ایران و عراق پس از آزاد سازی خرمشهر می باشد. علی رغم وجود برخی زمزمه ها و انتقاد ها مبنی بر نادرستی ادامه جنگ پس از سوم خرداد و پرسش گری در این باره، به طور معمول این نقد ها و چون و چراها با واکنش اقبالی و مثبت جامعه مواجهه نمی شود.
اما ایا به راستی منع نانوشته تحقیق درباره جنگ و نقد آن وجاهت دارد؟ آیا منع ازادی بیان در این باره و نشاندن قید و بندی چنین سترگ بر پای ازادی نقد با وجود پایان یافتن جنگ موجه است؟

یکی از مباحث پردامنه در عدالت کیفری جهانی بحث «عدالت انتقالی» می باشد. عدالت انتقالی ناظر به جوامع در حال گذار می باشد. جوامع عبور کرده از زمان بحران و جنگ و تحت تاثیر ان قرار گرفته.

یکی از اهداف عدالت انتقالی حمایت از بازماندگان و قربانیان زمان بحران و جنگ است. یکی از راهبردهای وصول به این هدف که در برخی از جوامع پس از جنگ مورد استفاده واقع شده است منع و ممنوع سازی نقد وقایع مرتبط با بحران از پس گذرانده شده با هدف اجتناب از جریحه دار شدن احساسات بازماندگان و جلوگیری از تنش های اجتماعی ناشی از ان است.
در واقع ازادی بیان در دوران گذار به دلیل حفظ نظم عمومی و حمایت از حقوق قربانیان و بازماندگان محدود می شود.
اهمیت این ممنوعیت تا ان میزان است که این منع با حمایت کیفری مواجه شده و بیان های ناسازوار  جرم انگاری می شود.

جرم انگاری انکار هولوکاست در المان، جرم انگاری انکار نسل کشی در رواندا، و جرم انگاری ادعای نسل کشی ارامنه در ترکیه از جمله این موارد است.

ذکر این نکته در اینجا ضروری می نماید که عدم فهم درست چرایی جرم انگاری هولوکاست در المان و نابلدی نسبت به ادبیات عدالت کیفری و حوزه حقوق کیفری بین المللی موجب شده است برخی در داخل این پدیده را فهم نکرده و ان را زیر اتش نقد بگیرند در حالیکه مبنای ان مورد پذیرش عملی جامعه ایران نیز قرار گرفته است و یک عدم سازواری رقم زده است.

بهرحال انکه با وجود انکه نفس مدیریت جنگ به عنوان یک رفتار بشری نقد پذیر می باشد و امکان خطای در ان محتمل است لیکن به دلیل رعایت حقوق و ارامش بازماندگان جنگ به خصوص خانواده شهدا مرز بندی این حوزه به صورت موقت امری موجه و مقبول و معقول می باشد.


طبقه بندی: حقوق کیفری بین المللی، 
نگارش در تاریخ شنبه 3 خرداد 1393 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های پژوهشگر حوزه مطالعات دیوان کیفری بین المللی در دانشگاه آمستردام
و دانش اموخته دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
و فعال جنگ حقوقی
و پدر

پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ