تبلیغات
برهان - ربا یا حجاب
صفحه شخصی محمد هادی ذاکرحسین
بسم الله الرحمن الرحیم

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به مساله ربا در نظام بانکی ایران سخنی بر زبان رانده است که حقیقتا تامل برانگیز است. وی بیان داشته است که پاک شدن اثار ربا از نظام بانکی کشور تنها با اقدام بانک مرکزی محقق نمی شود و مشتریان بانکی نیز می بایست عزم اجتناب از ربا را نیز داشته باشند.

این سخن مهم بدان معناست که وجود مقبولیت ربا میان عامه مردم و مورد تقاضا بودن آن، نظام دولتی را مجاب کرده است که با ربای در نظام بانکی بر سر مهر باشد و ان را ولو به عنوان یک شر لازم پذیرا باشد.

این سخن را می بایست در بستر و زمینه مباحث مرتبط را فلسفه دولت و حقوق کیفری تبیین نمود. آیا حقوق کیفری و مداخله دولتی نسبت به ارزش های اجتماعی می بایست پیشرو و تاسیسی باشد و حقوق کیفری می بایست ابزار هنجار ساز باشد و یا انکه مداخله دولتی می بایست پیرو باورها و ارزش های موجود باشد و تنها از ان ها حمایت کند و با توجه به خوشایند و بدایند عامه و تقاضای ایشان اقدام نماید. انگونه که رییس بانک مرکزی بدان اشارت و تعریض ابلغ من التصریح نموده است.

اگر رویکرد دوم مطلوب نظام است انگاه نقدی روشی وارد خواهد شد و ان ناسازواری اشکار و نامعقول میان سیاست های کیفری نظام است. از یکسو در مواجه با منکر ربا که شدت حرمت ان اشکار است سیاستی پیرو گرایانه در پیش می گیرد و تقاضای مردم را عامل موجه حمایت از منکر بر می شمارد و بر ان باور است که در ان ساحت نمی توان با زور کسی را به بهشت برد لیکن در حوزه های اخلاقی دیگر مانند اخلاق جنسی معتقد به سیاست پیشرو مدارانه است و رضایت و توافق و مطالبه عامه را به رسمیت نمی شناسد و حتی بر ارتباط جنسی توافقی نیز مداخله کیفری خود را گسترش می دهد.

چون مردم می خواهند ربا ازاد می شود لیکن حتی اگر مردم بخواهند حجاب ازاد نمی شود.
سخن در این مجال بر سر روایی یا ناروایی رویکردهای مذکور نیست که می بایست مورد تحلیل تخصصی واقع شود. سخن بر سر سازواری و عدم سازواری میان رویکرد هاست. سخن بر سر نامعقول بودن نظام هنجاری ای است که در ان ارزش ها به نحو معقولی توزیع نشده اند. ضد ارزش های شدیدی چون ربا که ایمان سوز و دین برانداز است با تسامح مواجه می شود و ضد ارزش های دیگر با اهمیت پایین تر با شدت بالاتر برخورد می شود.


نگارش در تاریخ یکشنبه 18 خرداد 1393 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های پژوهشگر حوزه مطالعات دیوان کیفری بین المللی در دانشگاه آمستردام
و دانش اموخته دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
و فعال جنگ حقوقی
و پدر

پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ