تبلیغات
برهان در هجرت - نقدی بر طرح افزایش نرخ باروری
الذین امنوا و هاجرو و جاهدوا فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عندالله
بسم الله الرحمن الرحیم

تصویب کلیات طرح افزایش نرخ باروری توسط نمایندگان مجلس، واکنش های پر دامنه ای را برانگیخته است.
این طرح در بردارنده وضع ممتوعیت هایی نسبت به کالبد شهروندان است. نگارنده نیز از منتقدان رویکرد جرم زای این طرح است اما منظر انتقادی اش با دیگران شاید تفاوت داشته باشد... بیشتر واکنش های انتقادی نسبت به این طرح ناظر به منع گذاری های «تحتانی» بوده است لیکن نقد اصلی نگارنده به ممنوعیت های «فوقانی» است. توجهات بیشتر به بستن لوله های تولید مثل منصرف شده است و کانون توجه نگارنده به بستن دهان و بیان تولید اندیشه رقیب و نقد.

ماده یک طرح مذکور «هرگونه تبلیغات راجع به تحدید موالید و کاهش فرزند آوری» را ممنوع کرده است و بر قامت این منع جامه جرم پوشانده است و بر سیاهه جرایم نظام حقوق کیفری ایران افزوده است. «تبلیغ» مفهوم کش دار و تفسیر پذیری است که به دلیل ضابطه مند نبودن و عدم شفایت و فراهم سازی گشاده دستی مقام تعقیب در اعمال ان برای تحدید ازادی ها زیر اتش نقد است.

افزایش جمعیت سیاست رسمی نظام ایران است. لیکن بستن باب نقد این سیاست و طرح اندیشه های رقیب و اسیب شناسی آن چه توجیه و مبنایی دارد؟ زمان درازی بود که کاهش جمعیت، سیاست رسمی نظام بود و همگان با ان بر سر مهر بودند. لیکن ان عنایت دیروز به انکار امروز انجامید. محتمل است که فردا روزی دوباره اقبال به افزایش جمعیت به ادبار انجامد.   این قبض و بسط ها و اقبال و ادبار ها محصول ذاتی و اجتناب ناپذیر خطا پذیری بشر است. نقد و انتقاد نیز بر بستر همین خطا پذیری مطلوبیت و ضرورت می یابد.

اینکه در راستای پیشبرد یک سیاست کلان از گستره ازادی ها که اصالت با ان است کاسته شود و مرز هایی بر تمامیت جسمانی افراد گذاشته شود و هم زمان باب نقد نیز مسدود گردد هرچه باشد یک تقنین حکیمانه نخواهد بود.
 
بگذریم که اصل ممنوعیت اقدامات عقیم ساز و تجریم ان ها از حیث مبنای جرم انگاری در غایت ابهام است و حکایتگر فقد توجه قانون نویسان به اصول و قواعد تقنین و تجریم است. بی سبب نبوده است که نگارنده از سالیان پیش بر این مهم انگشت تاکید نهاده بوده است که داشتن سواد حقوقی از حداقل های لازم برای احراز پست نمایندگی مجلس می بایست باشد و در احراز صلاحیت نمایندگان می بایست ایفای نقش کند. جرم انگاری یک رفتار فرایندی است که اگر طی نگردد دمیدن در شیپور از سر گشاد ان است..نگارش در تاریخ پنجشنبه 5 تیر 1393 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های دانش جوی دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
مهاجری در مهجوری وطن و مشتاقی معرفت اندوزی
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ