تبلیغات
برهان در هجرت - جای خالی ایران در حمایت از فلسطین
الذین امنوا و هاجرو و جاهدوا فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عندالله
بسم الله الرحمن الرحیم


امروز نهم جولای، سالگرد صدور نظر مشورتی مهم دیوان بین المللی عدالت در لاهه در سال ۲۰۰۴ میلادی در ارتباط با ساخت دیوار حائل در فلسطین اشغالی از سوی اسرائیل می باشد که در آن این اقدام اسرائیل نقض قواعد حقوق بین الملل قلمداد شده و اسرائیل ملزم به برداشتن دیوار و جبران خسارت وارده به فلسطینیان شد. تکلیفی که تاکنون با عدم امتثال رژیم اسرائیل مواجه شده است. رایی که نه تنها رژیم اسراییل را به تکالیف ایجابی مکلف نمود بلکه سایر دولت ها را نیز به ایفای تکالیف سلبی در عدم به رسمیت شناختن این دیوار و عدم اعتبار بخشی به اثار حقوقی ناشی از ان در تعیین قلمروی سرزمینی فلسطین و عدم کمک به ساخت ان ملزم نمود..
اما نکته حاشیه ای مهم این ماجرا ان است که پیش از اصدار رای مشورتی، دیوان از دولت های عضو سازمان ملل درخواست نمود که نظریات مکتوب خویش را در این باره در اختیار دیوان قرار دهند. ۴۴ دولت دعوت دیوان را اجابت کردند. اما در میان این لیست که بسیاری از کشورهای منطقه خاورمیانه از جمله عربستان و سوریه و اردن حاضر بودند نام ایران غایب بود...
ضعف دستگاه دیپلماسی کشور در بخش حقوقی و لنگان بودن پای دیپلماسی حقوقی، قصه پر غصه ای است که انکارش نمی توان کرد... هرچند این روزها روزنه امید خوبی برای تغییر در این رکود و سکون دیده می شود لیکن هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب راه زیادی مانده است... حقوق بین الملل و شاخه های گسترده و پر شمار تخصصی ان در دستگاه خارجه ما مغفول و مهجور مانده است.

نگارش در تاریخ چهارشنبه 18 تیر 1393 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های دانش جوی دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
مهاجری در مهجوری وطن و مشتاقی معرفت اندوزی
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ