تبلیغات
برهان در هجرت - جنگ حقوقی در غزه
الذین امنوا و هاجرو و جاهدوا فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عندالله
بسم الله الرحمن الرحیم


یکی از مفاهیم نوینی که در بستر حقوق کیفری بین المللی نشو و نمود یافته است مفهوم «حقوق به مثابه یک سلاح جنگی» می باشد.
 منازعات مسلحانه و جنگ های بین المللی و غیر بین المللی، علاوه بر جنبه سخت و میدانی خود، موجبات شکل گیری یک جبهه جدید را فراهم اورده اند و ان جنگ نرم حقوقی است. جنگ ها بستر نقض های گسترده حقوق بشر دوستانه می باشد. استناد به نقض های گسترده حقوق بشر برای حمله به خصم و اعتبار زدایی و مشروعیت زدایی از اقدامات جنگی او و محکوم کردن او نزد افکار عمومی جهان و همچنین استناد به قواعد حقوقی برای مشروع سازی اقدامات نظامی خود از رویکرد های اتخاذ شده در جنگ نرم حقوقی است.

 آنچه که امروز در غزه جاری است نمونه بارزی از استفاده از حقوق به مثابه سلاح جنگی است. فارغ از نبرد میدانی و سخت میان غزه و رژیم اسراییل در جغرافیای غزه در عرصه جهانی نیز یک نبرد حقوقی میان حقوق دانان این دو جبهه در جریان است. یک سوی این نبرد، پیاده نظام حقوقی صهیونیزم است که با اتهام پراکنی علیه حماس و متهم ساختن ان به استفاده از مردم غزه به عنوان سپر انسانی و یا هدف گیری غیرنظامیان اسراییلی توسط راکت های حماس از یک سو با نامشروع جلوه دادن حماس سعی در کاستن از شدت جنایت خود علیه مردم فلسطین می سازد و از سوی دیگر اقدامات رژیم اسراییل را در نابودسازی مردم غزه ذیل عناوین و قواعد حقوقی توجیه می سازد.

در سوی مقابل البته هواداران عدالت در سودای دفاع از اتهام پراکنی های اسراییل داشته و سعی در بمباران حقوقی اسراییل با استناد به نقض های گسترده حقوق بشر دوستانه این رژیم دارند.
انچه که مهم است حضور فعال و تهاجمی در این عرصه است. دفاع حقوقی از مردم غزه ضرورتی انکار ناپذیر است که کاستی در ان و شکست در این جبهه اثر شگرفی در شکست مردم غزه در نبرد بیرونی دارد.

برخی از قواعد حقوق بشر دوستانه نیاز به بازتعریف و تفسیر عادلانه تر دارند تا نتوانند محملی بر نقض حقوق بشر دوستانه باشد. نه تنها نمی بایست به نام یهودیان فلسطینی کشی کرد بلکه نمی بایست اجازه داد به نام قواعد حقوق جنگ، دست به فلسطینی کشی زد.
تفکیک میان مشروع بودن جنگ و قانونی بودن ان، بحث سپر انسانی داوطلبانه، بحث هدف گیری و شرط نتیجه یا شرط به وسیله بودن ان و مانند ان از مواردی است که نیازمند باز تفسیر و باز تعریف توسط حقوقدانانی است که به غزه می اندیشند.

نگارش در تاریخ چهارشنبه 8 مرداد 1393 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های دانش جوی دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
مهاجری در مهجوری وطن و مشتاقی معرفت اندوزی
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ