تبلیغات
برهان - وضعیت غزه از منظر حقوق کیفری بین المللی
صفحه شخصی محمد هادی ذاکرحسین
بسم الله الرحمن الرحیم

۱. از شروع دوباره بحران در غزه و برخاستن نزاع میان فلسطینیان ساکن این دیار و صهیونیست ها که با یورش ارتش رژیم صهیونیستی شدت گرفت، از سوی تعدادی از دوستان مورد درخواست واقع شدم تا درباب وضعیت غزه از منظر حقوق کیفری بین المللی مطالب و اندیشه های خود را قلمی سازم.

حقیقت ان است که وضعیت جاری در غزه از منظر حقوق کیفری بین المللی و پرسمان ناظر به تعقیب بین المللی مرتکبان جرایم بین المللی در چارچوب این وضعیت، سوال نوینی نیست تا پاسخی نو طلبد.
 گزارش کمیسیون حقیقت یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که متعاقب جنگ ۲۳ روزه غزه و با مسوولیت و مدیریت قاضی شهیر عرصه بین الملل قاضی گلدستون تهیه و انتشار یافت، پاسخ ها را داده است.
اگر امروز نیز کمیته حقیقت یابی تشکیل شود بعید است که براورد و ماحصل ان متفاوت از گزارش گلدستون باشد. تنها حادثه ها و زمان و مکان و موضوعات مرتبط با ان تغییر کرده اند لیکن توصیف های حقوقی، تحلیل ها، تبیین های پسینی و پیشینی و از همه مهمتر توصیه ها باز همان خواهد بود.
از سال ۲۰۰۹ میلادی که گلدستون گزارش خود را منتشر کرد و ان را بر مسند قبول مجمع عمومی سازمان ملل و شورای حقوق بشر نشاند تا به امروز در داده های حقوقی تغییر انچنانی ایجاد نشده است تا نیاز به کنکاش جدی و عمیق دوباره باشد.
 
مشکل همان حلقه مفقوده همیشگی نظام بین الملل است. فقدان ضمانت اجرای موثر. همانطور که خود قاضی گلدستون، هم در گزارشش و هم در سخنرانی اش در شورای حقوق بشر سازمان ملل تصریح کرد مشکل منطقه خاورمیانه ریشه دواندن فرهنگ بی کیفری و اجرا نشدن عدالت کیفری است.

اگر توصیه های گزارش گلدستون در عرصه عینی و بیرونی نیز اجرایی می شد و حمایت های لفظی از ان عملیاتی می شد بی شک بحران انسانیت سوز امروز غزه ایجاد نمی گشت.


جالب ان است که در تحقیقات میدانی گزارش گلدستون دقیقا به همین موضوع اشاره شده است که ساکنان نوار غزه از تکثر این همه کمیسیون حقیقت یاب خسته شده اند. تکراری بی نتیجه و ابتر و بی انجام.
لذا اگر دوستانی مایل به دانستن وضعیت حقوقی رژیم اسراییل در ماجرای غزه هستند به همان گزارش گلدستون رجوع کنند تا فهرست جرایم این رژیم را دریابند.

۲.چند روز پیش شورای حقوق بشر ملل متحد باری دیگر کمیسیون تحقیق تشکیل داده است.
 بعید است نتایج ان در اینده چیزی متفاوت از گزارش گلدستون باشد. نقطه ثقل گزارش گلدستون تاکید بر وجود یک خطی مشی و سیاست در رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه بود. هرچند که قاضی گلدستون - احتمالا در نتیجه فشارهای پنهان و ناپیدای بیرونی- بعدا در وجود چنین خطی مشی ای تشکیک کرد اما همانطور که دیگر همکاران او بر اتقان داده ها و  نتیایج ان گزارش انگشت تاکید نهادند حقیقت ان است که وقتی یک سیاست و خطی مشی دولتی وجود داشته باشد نتیجه ها و میوه های یکسانی نیز در طول زمان حاصل می شود.
 اسراییل همواره در مواجهه با غزه از خطی مشی ها و تاکتیک های واحدی استفاده می کند که جملگی نقض حقوق بشر دوستانه و جرم بین المللی هستند.

۳. برای تعقیب سران رژیم صهیونیستی چند گزینه وجود دارد. اول با توجه به انکه برخی از صهیونیست ها تابعیت دوگانه دارند دولت متبوع تابعیت دوم صلاحیت خود را برحسب اصول صلاحیتی و یا تعهدات برخواسته از کنوانسیون های ژنو اجرایی کنند. طبیعی است دولت غربی که دارای این اختیار هستند میل چندانی به ورود به این ماجرا نداشته باشند.
مورد دوم همانطور که قاضی گلدستون هم تاکید کرده بود اعمال صلاحیت جهانی است.
مورد سوم که باز مورد توصیه کمیسیون حقیقت یاب بود ارجاع وضعیت فلسطین به دیوان کیفری بین المللی از سوی شورای امنیت ملل متحد است.
انچه که اشکار است ان می باشد که این امکان هیچ گاه تحقق بیرونی نخواهد یافت چرا که ایالات متحده با قدرت وتوی خود اجازه چنین کاری را نخواهد داد. مکانیسم های سازمان ملل که اکنون برای بررسی وضعیت فلسطین فعال شده اند همگی منتهی به شورای امنیت خواهد شد که ان نیز هیچ گاه علیه اسراییل به حرکت درنخواهد امد.

اما اتفاق مهمی که از زمان گزارش گلدستون تا امروز افتاده است دولت شدن فلسطین می باشد که مسیر پیوستن او به دیوان را هموار کرده است.
اکنون وقت ان است که جامعه مدنی و جامعه جهانی از دولت فلسطین دعوت کند تا از طریق اعلامیه پذیرش یا تصویب اساسنامه رم صلاحیت دیوان را نسبت به قلمروی سرزمینی خود گسترش دهد تا امکان مداخله دیوان فراهم شود.
اگر چنین گردد در مرحله دوم می بایست متناسب با وضعیت عضویت فلسطین نزد دیوان مکانیسم های فعال ساز صلاحیت دیوان را به جریان انداخت.

۴. گزارش گلدستون از یک منظر می تواند مورد باز اندیشی واقع شود. این گزارش بارها تاکید نمود که رژیم صهیونیستی با در پیش گرفتن سیاست هایی علیه مردم غزه و تحمیل مجازات جمعی به ایشان به دلیل حمایت از حماس و انتخاب حماس در انتخابات قانونی در مظان اتهام ازار و اذیت به مثابه یک جنایت علیه بشریت می باشد.

حقیقت ان است بنابر داده های این گزارش و تحلیل ها و تبیین های صورت گرفته و استناد به اظهارات مقامات صهیونیست که امروزه نیز با شدت بیشتری جریان دارد می توان اتهام نسل کشی را نیز متوجه رژیم صهیونیستی نمود. باید به خاطر داشت که بنابر رویه دیوان کیفری بین المللی در پرونده عمر البشیر استانه اثباتی جرم نسل کشی در مرحله مقدماتی و اتهام زنی استانه پایینی است و همین داده های گلدستون که امروزه بر شمار ان ها افزوده شده است می تواند این اتهام را وارد سازد.

۵. باید به خاطر داشت که انچه نزد دیوان مطرح می شود یک وضعیت است نه یک پرونده. لذا دیوان در صورت مداخله به اتهامات علیه طرفین نزاع می پردازد. هرچند در گزینش خود می بایست معیار شدت را نیز در نظر بیگرد. و شدیدترین جرم ها را بررسی کند. به عنوان نمونه گزارش گلدستون عنوان داشته بود راکت پراکنی حماس موجب ورود استرس  و فشار روانی به اسراییلی ها و نقض حق بر اموزش به دلیل تعطیلی چند روزه مدارس در جنوب اسراییل شده بود. این اثر منفی بر کودکان اسراییلی کجا و سلب حیات کودکان غزه کجا؟

همچنین گزارش گلدستون اتهاماتی را نیز متوجه گروه های مبارز فلسطینی مانند حماس کرده بود. لیکن برخی از این اتهامات می تواند مورد تحلیل و بازاندیشی حقوقی قرار بگیرد. به عنوان نمونه ضعف سلاح های مقاوت در نشانه گیری دقیق اهداف خلاف اصل تفکیک در نظر گرفته شده بود. لیکن این سوال باقی است که اگر یک طرف نزاع توان مقابله با سلاح های دقیق را نداشت ایا محکوم به عدم استفاده و شکست است؟ یا اصل ضرورت می تواند اینجا مورد استناد واقع شود؟

۶. جنگ سخت که به راه می افتد به موازاتش جنگ نرم حقوقی نیز اغاز می شود. این همان ایده حقوق به مثابه یک سلاح جنگی است.
رژیم صهیونیستی تلاش داشته است تا اقدامات و جنایات خود را بر حسب اموزه های حقوقی توجیه سازد. این رسالت صاحبان اندیشه حقوقی است تا نقشه او را نقش بر اب سازند. به عنوان نمونه رژیم صهیونیستی در حملات خود اقدام به هشدار دادن می کند. متداول ترین اقدام هشداری او تیراندازی به سقف خانه های مسکونی محل تهاجم موشکی است تا ساکنان غیر نظامی انجا را خالی کنند.
گلدستون به درستی تاکید نمود که این اقدام خطرناک خود یک جرم جنگی محسوب می شود و نمی تواند به عنوان یک هشدار مقبول پذیرفته شود.

تبلیغ علیه حماس نیز که توسط پیاده نظام حقوقی صهیونیزم انجام می شود مبنی بر استفاده حماس از سپر انسانی خود قصه درازی است که گلدستون ان را رد نمود و تاکید کرد که اصل انجام عملیات نظامی در بستر مناطق غیر نظامی منع ندارد هرچند که می بایست اقدامات احتیاطی انجام شود. و اینکه فارغ از انکه وضعیت سپر انسانی داوطلبانه چه می باشد، سپر انسانی داوطلبانه تکلیف طرف متهاجم را به رعایت اصل تفکیک رفع نمی کند.

سخن اخر انکه
همانطور که گزارش گلدستون گفته است جامعه جهانی در قبال اسراییل ساکت بوده است و همین امر به فرهنگ بی کیفری این دیار کمک کرده است.
تا علت العلل این بحران ها و منازعات اصل اشغال است. تا اشغال مرتفع نشود تکرار این اتفاقات بعید نیست. چنانکه بحران جاری ثابت کرد این تبیین و تحلیل گلدستون دقیق بوده است.
طبقه بندی: حقوق کیفری بین المللی، 
نگارش در تاریخ دوشنبه 13 مرداد 1393 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های پژوهشگر حوزه مطالعات دیوان کیفری بین المللی در دانشگاه آمستردام
و دانش اموخته دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
و فعال جنگ حقوقی
و پدر

پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ