تبلیغات
برهان در هجرت - باز هم ماجرای بورس
الذین امنوا و هاجرو و جاهدوا فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عندالله
بسم الله الرحمن الرحیم


میان «انگیزه» و «انگیخته» تفکیک منطقی وجود دارد... فارغ از آنکه «انگیزه/انگیزه های» ورود پیدا کردن به مساله بورسیه های وزارت علوم چه بوده است، عطف شدن توجهات به مساله بورس تحصیلی فرصتی فراهم چنگ آورد برای آسیب شناسی این نهاد دیرین و دیرپا.
 
این فرصت را فارغ از تب و تاب و جنجال های رسانه ای می بایست مغتنم شمرد تا با ضابطه مند کردن بیشتر نهاد بورس و شفاف سازی فرایند آن و تقویت نظارت های مستمر، از دامنه آفات آن به نحو ساختاری و با نگاه به آینده کاست.

زمانی که ایرادی ساختاری وجود داشته باشد تغییر مدیریت ها درمان گر دردهای موجود نخواهد بود. نهاد رنجور و آفت زده بورس حیاط خلوتی خواهد شد که برای صاحبان هر دوره ای نردبانی است برای رسیدن به بام منافع خود. ضعف ساختاری و فقدان ضابطه مندی، شیب لغزنده ای است که همگان در نبود نظارت و ضابطه در آن لیز خورده و به دره فساد سقوط می کنند هرچند که خود دیگران را متهم به این سقوط کرده و دامن خود را از تری آن مبرا بدانند.

نگارنده پیش از این بارها ارای انتقادی خود را در باب نهاد بورس خارج از کشور قلمی کرده است. حقیقت آن است که این نهاد نیازمند بازنگری جدی و مبنایی است. سنجه هزینه و فایده چنین می نماید که مقید کردن اعزام به خارج به قید ضرورت و اصل را بر عدم بورس کردن قرار دان شاید اقرب به صواب باشد. مدعایی که دلایل ان را پیش از این نگاشته ام.

لیکن در اینجا چند مطلب:
یکی از کمبود های نهاد بورسیه ضعف نظارتی است. نگارنده از منتقدان قدیمی نهاد بورس بوده و پیش از این نیز بر این خلاء انگشت تاکید نهاده است. دانشجویان بورسیه شده پس از بورس شدن و اعزام به خارج از کشور تحت نظارت مستمر و کارامد و جدی نیستند جز الزام به ارایه گزارش های دوره ای از طریق فرم های از پیش تعیین شده که فاقد کارامدی لازم است.
چنین است که دوران دکترای برخی به پایان می رسد بدون هیچ خروجی و فراورده و تولیدی... نه مقاله ای نه همایشی نه فرصت مطالعاتی نه اقدام و ابداعی و...

در باب بورس خارج از کشور و فساد احتمالی موجود  در آن، برخورد با دو پدیده در اولویت می باشد:
۱) دانشجویانی که دوره تحصیلشان از سقف مجاز به درازا کشیده شده است و با هزار بهانه صوری، اقامت خود در خارج را طول داده اند تا از این رهگذر بتوانند اسباب اقامت دایم خود را فراهم آورند و از این نمد کلاهی برای آینده خود بسازند تا در ایام رجعت به میهن از غم فراق دیار فرنگ دق نکنند. لذا شاید لازم باشد در اولین گام پایانی بر این تحصیل بی پایان زده شود.
۲) دانشجویانی که با صداقت پیشه نساختن اسباب زر اندوزی فراهم کرده و هم زمان با بهره مندی از بورسیه پرپیمانه وزارت علوم، از بورس و حقوق تحصیلی دانشگاه محل تحصیل خود در حارج نیز ارتزاق می کنند و هم از آخور می خورند و هم از توبره بی آنکه نه اسپانسر داخلی بداند و نه اسپانسر خارجی. بسته شدن پرونده دوبورسیه ای ها نیز می تواند بار مالی اداره بورس را بکاهد.
نگارش در تاریخ یکشنبه 9 شهریور 1393 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های دانش جوی دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
مهاجری در مهجوری وطن و مشتاقی معرفت اندوزی
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ