تبلیغات
برهان - پشنهاد پژوهشی: تحقیق راجع به «قوانین پوشش»
صفحه شخصی محمد هادی ذاکرحسین
بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از سنت های رایج در گروه حقوق کیفری دانشکده حقوق دانشگاه تیلبرگ، نشست های دوره ای پژوهشگران دوره دکترا و اساتید برای بررسی آخرین آرای صادره از «دیوان اروپایی حقوق بشر» می باشد. امری که  در روزآمدی اطلاعات حقوقی پژوهشگران یاری رسان است.
در ایام  فرصت مطالعاتی ام در دانشگاه میدلسکس لندن نیز متوجه شدم این رویه میان دانشجویان دکترای این دانشگاه نیز جاری است و نشست های دوره ای تحت نظارت و مدیریت پرفسور ویلیام شیبث برگزار می شود.
موفق شدم در یکی از این نشست ها که در ارتباط با بررسی رای دیوان حقوق بشر اروپا در ارتباط با ممنوعیت پوشیدن برقع در فرانسه برگزار شد شرکت کنم. ریاست جلسه با پرفسور شیبث بود. تقریبا تمام شركت كنندگان نسبت به رای صادره دیوان و قانون فرانسه مبنی بر پوشاندن صورت رویكرد انتقادی داشتند.... دیوان برخی از استدلال های فرانسه را در توجیه این ممنوعیت رد و انکار کرده بود مانند الزامات امنیتی. لیکن با یکی از ادله فرانسه بر سر مهر شد و از این رو قانون فرانسه را بر مسند قبول نشاند و اعتراض بانوی مسلمان فرانسوری را رد نمود. فرانسه مدعی شده بود پوشاندن صورت مغایر با ارزش همزیستی با دیگران است و مخل شرایط زیست مشترک با دیگران و مانع ارتباط گیری دیگران با فردی که صورت خود را پوشانده می شود.  ارزش و حقی نو که می تواند محل تامل باشد ..
در این نشست، با مطرح شدن قوانین چند كشور راجع به پوشش مردان و زنان مانند ایران و عربستان و تونس و كانادا پرفسور شیبث با اشاره به فقر ادبیات این حوزه، پیشنهاد كرد تحقیقی در ارتباط با حقوق پوشش و قوانین ناظر به لباس در سراسر دنیا انجام شود. یک تحقیق توصیفی برای اشنایی با قوانین کشورهای مختلف غربی و شرقی در ارتباط با مسایل مرتبط با لباس و پوشش.. تحقیقی که می تواند برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی موضوع رساله و پایان نامه شان باشد


نگارش در تاریخ چهارشنبه 12 شهریور 1393 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های پژوهشگر حوزه مطالعات دیوان کیفری بین المللی در دانشگاه آمستردام
و دانش اموخته دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
و فعال جنگ حقوقی
و پدر

پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ