تبلیغات
برهان - حق دگراندیشی
صفحه شخصی محمد هادی ذاکرحسین

بسم الله الرحمن الرحیم

نامه نگاری رهبر انقلاب به جوانان مغرب زمین اقدام ارزنده و سازنده ای بود. گشودن مرزهای تعامل و گفت و گو با آن سوی مرزها، پای نهادن در زمینی است که ثمره کشت در آن، برداشت حقیقت خواهد بود. روش دست یابی به حقیقت، گفت و گو و دیالوگ است و گشودن این مسیر خدمت حقیقت نهادن است.  در کنار فایده مندی و ارزش مندی اصل نگارش این نامه، درون مایه آن نیز دربردارنده نکات تامل برانگیز و خواندنی پرشماری است. تاکید رهبر انقلاب بر تعقل و اندیشه ورزی و دعوت جوانان غربی به اندیشه ورزی و آزادی در آن، تاکید بر ارزش های جهان شمولی است که در پرتو وجودی شان حقیقت خواهد درخشید. این توصیه رهبری، جغرافیا بردار نبوده و تمام انسان ها به خصوص جامعه ایران نیز مخاطب آن هستند.
اما نکته مهم دیگر این نامه، تبیین و تعلیل «سودجویی های ستمگرایانه» ارباب زر و زور و تزویر در مغرب زمین است. رهبر انقلاب ایجاد نفرت و ترس موهوم از «دیگری» را زمینه ساز ظلم اربابان مغرب زمین معرفی نموده اند.  تاکید رهبری بر نامطلوب بودن دیگر هراسی و نفی و نهی ضمنی از آن، به معنای پذیرش حق متفاوت بودن و دگر اندیشی است. نفرت پراکنی نسبت به دیگران و بسط هراس موهوم از دیگران، نافی حق اقلیت و صاحبان اندیشه دگر است. این توصیه نیز جغرافیا بردار نبوده و تنها ناظر به مغرب عالم نمی باشد بلکه نادیده انگاشتن دیگران و نفرت پراکنی علیه ایشان در هر جامعه ای می تواند زمینه ساز سودجویی ستمگران گردد.
ارزش هایی که نامه رهبر انقلاب ان ها را مورد اشارت قرار داده است ارزش های جهان شمول است که اگرچه خطاب به جوانان مغرب زمین نگاشته شده است لیکن برای جامعه ایران نیز دربردارنده پیام است.


نگارش در تاریخ پنجشنبه 9 بهمن 1393 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های پژوهشگر حوزه مطالعات دیوان کیفری بین المللی در دانشگاه آمستردام
و دانش اموخته دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
و فعال جنگ حقوقی
و پدر

پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ