تبلیغات
برهان در هجرت - علامه طباطبایی و اروپا
الذین امنوا و هاجرو و جاهدوا فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عندالله

بسم الله الرحمن الرحیم

-----------------

نقل سخنانی از مرحوم علامه طباطبایی (رحمه الله علیه) در ارتباط با اروپا از سوی اقای احمد احمدی به واقع دربردارنده نکات تامل برانگیزی بود...

از یک سو ایشان اشارت داشته اند که مجرای دعوت ساکنان مغرب زمین به اسلام، عرفان است و نه فقه. و نکته دیگر استناد این مطلب که با دیدن رفتار غربیان، باور جناب علامه نسبت به ایشان دچار دگردیسی شده و با گذار از شنیدن و رسیدن به شاه نشین دیدن، طرحی نو در اندیشه جناب علامه درافتاده است. حقیقتی که با اهمیت معرفت شناختی هجرت و سفر نیز بر سر مهر است.
تنها نمونه ای که از قضاوت های جناب علامه در باب مغرب زمین سراغ دارم، رای نافذ ایشان در تفسیر ایه شریفه قصاص است که ایشان موج حذف مجازات اعدام در مغرب زمین به عنوان کانون کشورهای متمدن و صاحب فرهنگ موجه می دانند و دوگانه «قصاص-عفو» را دلیلی بر جهان شمولی این حکم می دانند که هر قومی بنابر الزامات خودش یکی را برگزیند و بر مکانی و فرهنگی و نسبی بودن ان در عین جهان شمولی اش صحه می گذارند. قومی قصاص را باید برگزیند تا بازدارندگی باشد و قوم دیگر عفو را تا با اجرای قصاص از اثار سو احتمالی مورد ادعا نیز در امان باشد.نگارش در تاریخ پنجشنبه 30 بهمن 1393 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های دانش جوی دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
مهاجری در مهجوری وطن و مشتاقی معرفت اندوزی
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ