تبلیغات
برهان در هجرت - مفقود الاثرها و حقوق جنگ
الذین امنوا و هاجرو و جاهدوا فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عندالله
بسم الله الرحمن الرحیم

-----------------------------

«عدالت انتقالی»، عدالتی است که متناسب جوامع تحت تاثیر منازعات مسلحانه و جنگ واقع شده،سامان یافته است. به بیان دیگر جوامع در حال گذار از جنگ به صلح و متاثر از آسیب های برجای مانده از جنگ. این قسم از عدالت دربردارنده آموزه ها و آورده های پرشماری است. 

یکی از مسایل روییده بر دامنه عدالت انتقالی بحث اهمیت حق دانستن حقیقت و اطلاع از سرنوشت قربانیان جنگ است. بازماندگان و خانواده قربانیان جنگ دارای این حق بنیادین هستند که از سرنوشت عزیزان خود مطلع گردند و بر این امر آگاه شوند که ایا عزیزانشان زنده هستند یا مرده و در صورت اخیر پیکرشان در کجا دفن شده است تا امکان دسترسی بدان را پیدا کنند و اینکه از نحوه قربانی شدن ان ها نیز مطلع گردند. 

این حق خطیر دارای چنان منزلتی است که در هندسه عدالت انتقالی می تواند عدیل و بدل کیفر باشد. یعنی مرتکبان جرایم جنگی در قبال اطلاع دهی از قربانی و محل دفن او و کیفیت قربانی شدنش، با بخشش اولیای دم مواجه گردند. 
از سوی دیگر فقدان اطلاع دادن از سرنوشت قربانیان جنگ در ارای محاکم بین المللی به عنوان مصداقی که می تواند به استانه شدیدترین جرم بین المللی یعنی نسل کشی نیز برسد تعبیر شده است که خود حکایتگر شدت اسیب رسان بودن عدم اطلاع مندی از قربانیان است.

در پرتو این اموزه ها  و داده هاست که می توان با خانواده مفقودالاثران جنگ تا حدی هم دردی نمود و بر ضرورت پیگیری سرنوشت مفقودالاثر ها از سوی دولت تاکید نمود...نگارش در تاریخ پنجشنبه 30 بهمن 1393 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های دانش جوی دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
مهاجری در مهجوری وطن و مشتاقی معرفت اندوزی
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ