تبلیغات
برهان در هجرت - قانون شاه ایران در آلمان
الذین امنوا و هاجرو و جاهدوا فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عندالله


---------------------------
ماجرای شکایت رییس جمهور ترکیه از یک کمدین آلمانی به دلیل اهانت کردن به اردوغان از طریق خوانش یک هجویه در یک برنامه تلویزیونی، از وجود قوانینی در کشورهای اروپایی پرده برداشت که به دلیل عدم سنخیت آن ها با موازین ازادی بیان مورد ادعای این کشورها، کسی باور نمی کرد هنوز این قوانین وجود داشته باشد.
پاراگراف ۱۰۳ قانون جزای اهانت به سران کشورهای خارجی را جرم انگاری کرده است. ریشه این قانون به قرن نوزدهم و دوران پادشاهی در اروپا بر می گردد که اهانت به خاندان های سلطنتی جرم انگاری گردید و به مرور زمان این ممنوعیت به سران غیر سطلنتی هم تعمیم یافت.
پاراگراف ۱۰۳ البته به ندرت مورد استفاده قرار می گرفته است. محمد رضا پهلوی اما از علاقه مندان به آن بوده است که در جریان سفر به آلمان و تظاهرات ضد سلطنتی علیه وی در صدد طرح شکایت برامد که البته با پادرمیانی مقامات المانی منتفی شد لیکن همین علاقه مندی موجب شده است که این قانون به «پاراگراف شاه» مشهور شود تا نام یک قانون ضد ازادی بیان به نام شاه ازادی ستیز ایران گره بخورد.
برای اعمال این قانون هم شکایت فرد اهانت شونده لازم است و هم مجوز مقام عالی کشور المان برای اغاز تعقیب کیفری. ماجرای شکایت اردوغان البته با صدا بخشیدن به این قانون خفته فرصتی را فراهم خواهد ساخت که به عمر این قانون خاتمه داده شود. لیکن با افتادن طشت این قانون بر زمین کاشف به عمل امد که در دیگر کشورهای اروپایی مانند هلند و ایتالیا نیز قانون مشابهی وجود دارد که حال مطالبات برای الغای انها کلید خورده است.
نکته جالب انکه قوانین ممنوعیت اهانت به مقدسات و باورهای دینی سالیان پیش ملغی شده است اما ظاهرا جانب صاحبان زر و زور و تزویر نزد اروپایی ها عزیزتر از جانب پیامبران بوده است!


نگارش در تاریخ پنجشنبه 2 اردیبهشت 1395 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های دانش جوی دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
مهاجری در مهجوری وطن و مشتاقی معرفت اندوزی
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ