تبلیغات
برهان - کنشگری حوزه نجف در جنگ حقوقی
صفحه شخصی محمد هادی ذاکرحسین
بسم الله الرحمن الرحیم
---------------------------------------------------------
در آستانه عملیات نیروهای عمدتا شیعی در بازستاندن فلوجه، آیت الله سیستانی در پیامی با تشریح قواعد حقوق بشر دوستانه اسلامی نیروهای نظامی عملیات را نسبت به رعایت آن ها دعوت کردند. این کنش آموزشی که بر وقوع جرایم جنگی اثر پیشگیرانه دارد، اقدام مبارکی است که جای خالی آن محسوس و مشهود است.
جرایم جنگی، رفتارهای مجرمانه ای است که در بستر یک درگیری و توسط هریک از طرفین جنگ می تواند رخ دهد فارغ از حق بودن یا باطل بودن ان طرف. درواقع مشروعیت یا عدم مشروعیت جنگ مدخلیتی در تحقق جرایم جنگی ندارد. حتی در جنگ علیه وحوش داعش اگر افراد غیر نظامی هدف گیری شوند، نقض قواعد جنگ رخ داده است. شکنجه اسیران و قتل ایشان چه از سوی نیروهای داعش صورت پذیرد چه مبارزان شیعی از قبح گناه و جرم نمی کاهد.
جنگ حقوقی تنها محکوم کردن خصم به دلیل ارتکاب جرایم جنگی نیست بلکه پیشگیری کردن از ارتکاب این جرایم توسط نیروهای خودی نیز داخل در ان می باشد.
قیام مرجعیت نجف در جنگ حقوقی حقیقتا تحسین برانگیز است به خصوص انکه بی شک نیروهای مبارز در عراق و سوریه نیازمند اموزش هستند تا از ارتکاب جرایم جنگی اجتناب کنند. به خصوص انکه زمینه و زمانه جنگ بسیاری از ناروا ها را در دید نیروهای میدانی روا و مجاز نشان می دهد.
ای کاش در ایران زمین نیز این حساسیت ها وجود داشت و لااقل حقوق جنگ به نیروهای نظامی اموزش داده می شود و بخشی از دوران بی کاربرد سربازی از رهگذر این اموزش ها فایده مند می گشت... و ای کاش همان تعداد مدعی صاحب قلمی که در حوزه حقوق بشر دوستانه می نوشتند جای نظریه پردازی های مبل نشینانه و کتابخانه ای با عطف توجه به این واقعیت ها قلم زنی می کردند.


نگارش در تاریخ چهارشنبه 12 خرداد 1395 توسط محمد هادی ذاکرحسین | نظرات ()
درباره وبلاگ

یادداشت های پژوهشگر حوزه مطالعات دیوان کیفری بین المللی در دانشگاه آمستردام
و دانش اموخته دکترای حقوق کیفری بین المللی دانشگاه تیلبرگ هلند
و فعال جنگ حقوقی
و پدر

پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ